Puszczyk Mszarny

Puszczyk Mszarny

Zachęcamy do śledzenia pierwszej w Polsce transmisji on-line z gniazda Puszczyka Mszarnego! Jest to rzadko spotykana, jedna z największych sów w Europie, której niewielką populację w Polsce odkryto dopiero w 2010 w lubelskiej częsci Polesia. Relacja dzieki uprzejmości Fundacja Dla Przyrody ❤️
Gniazdo znajduje się na terenie Sobiborskiego Parku Krajobrazowego, którego walory przyrodnicze wpłynęły na uznanie go za ostoję przyrody o znaczeniu międzynarodowym! O bogactwie fauny i flory w naszych regionach decyduje niewielki stopień przekształcenia środowiska, trudno dostępne tereny i duże zróżnicowanie warunków środowiskowych. Słowem – jest dziko, na tyle dziko, że mieszkańcami okolic Sobiboru są chronione gatunki ptaków, żółwie błotne, rysie, wilki i inne rzadko spotykane gatunki fauny i flory ?
Zapraszamy też na stronę Sobiborskiego Parku Krajobrazowego:

 

 

Magiczne chwile

Magiczne chwile

Uwielbiamy te momenty, kiedy możemy obserwować różne gatunki dzikich zwierząt obok siebie.

Bociany, sarny i bardzo płochliwe żurawie na naszym polu. Prawdziwie magiczne chwile <3

Wiosna w Siedlisku

Wiosna w Siedlisku

Pierwsze ciepłe dni i przyroda budzi się do życia >3

 

Świąteczna historia

Świąteczna historia

Kochani, w tym roku życzenia świąteczne z krótką historią z Siedliska Sobibór ?

Dwa lata temu postawiliśmy w Siedlisku Sobibór dwa dodatkowe gniazda dla bocianów. Jedno z nich w miejscu idealnym, nad stawem, z widokiem na łąki. Wymarzona bociania miejscówka!

Niestety, gdy przyleciały na wiosnę, ze zdumieniem obserwowaliśmy, że nasz bocian z pierwszego gniazda przeganiał wszystkie inne, które chciały się osiedlić w nowym miejscu. Nasze marzenie o dodatkowej bocianiej rodzinie w Siedlisku pozostało niespełnione …

Aż do wczoraj!

Możemy już oficjalnie potwierdzić, że w nowym gnieździe zadomowiła się druga para siedliskowych boćków ❤️ Nie wyobrażacie sobie ile to dla nas radości! To wydarzenie daje nam nadzieję na lepsze jutro.

Składając Wam życzenia Wielkanocne, przesyłamy pozytywną energię i wiarę, że wszystko co dobre, jeszcze przed nami ?
Radujcie się, świętujcie i odpoczywajcie w rodzinnym gronie. Spokojnych Świąt ❤️

Ewa i Bartek z Siedliska

Jeżeli chcecie zobaczyć jak montowaliśmy nowe gniazda w Siedlisku, to Bartek nakręcił o tym bloga 🙂

Jadalne rośliny

Jadalne rośliny

Reprezentacja Siedliska Sobibor na szkoleniu dot. jadalnych roślin, które można spotkać na okolicznych łąkach ? wydarzenie zorganizowane przez Poleską Dolinę Bugu. Bardzo inspirujące spotkanie, które zaczęło się od spaceru wzdłuż rzeki Bug. Zbieraliśmy różne zioła i rośliny, też takie popularnie uważane za chwasty, a jak się okazuje bardzo zdrowe i smaczne! Następnie uczyliśmy się je przyrządzać i tak powstało m.in.: pesto z Podagrycznika, Lebioda a’la szpinak, omlet z kwiatami Krwawnika i nasionami Pokrzywy, bigos z liści Babki zwyczajnej. Było pysznie! Teraz myślimy jak wykorzystać te inspiracje w kuchni w Siedlisku ?