Wędkowanie

tu bierze duża ryba

Siedlisko Sobibór leży w szerokim zakolu Bugu charakteryzującym się dużą różnorodnością linii brzegowej, a co za tym idzie obfitującym w miejsca atrakcyjne dla wędkarzy, choć nie należące do najłatwiejszych łowisk. Rzeka jest dzika i często niedostępna – królują tu przede wszystkim Bobry i skutki ich obecności co krok można obserwować w postaci powalonych drzew, ale cóż: „gdzie patyki- tam wyniki!” Atutem tego odcinka Bugu jest przede wszystkim różnorodność.

Można tu znaleźć zarówno spore plaże na zakrętach, zakończone przykosą, jak i dołki dochodzące nawet do 4m głębokości lub wąskie i głębokie rynny. Rzeka obfituje w drapieżniki typowe dla Bugu jak sum, szczupak czy boleń, ale trafiają się też okazy okonia, czy sandacza. Dla miłośników białej ryby największą atrakcją może byś słynąca z waleczności brzana i spore klenie. Wyjście na ryby należy zgłaszać najbliższej jednostce Straży Granicznej.

Jeśli ktoś poszukuje raczej jeziora i spokojnie kołyszącego się na fali spławika, to 7km od Sobiboru jest schowane w sosnowym lesie spokojne jezioro Glinki – w 2/3 porośnięte trzcinami. Tu można liczyć zarówno na leszcza jak i na sporego sandacza (jednak niezwykle chimerycznego jeśli chodzi o brania).

Niedawno złowiono tam największego w okolicy szczupaka – ok.15kg. Co ważne – ryba po tradycyjnej fotografii wróciła do wody. 10 km od Sobiboru jest też jez. Białe – o krystalicznie czystej wodzie, jednak ze względu na tłumy nawiedzające je w sezonie – naszym zdaniem, wędkarsko jest ono atrakcyjne wiosną i jesienią.