Polesie lubelskie
Drogi Turysto !
Znajdujesz się w Polsce środkowo-wschodniej, w dorzeczu dwóch rzek: Wieprza i Bugu, w przepięknej krainie jaką jest Polesie Lubelskie. Ten, do niedawna ubogi i zacofany region, kojarzący się wielu osobom ze słowami pieści pt. „Polesia czar”, dziś ma inny charakter. Dzika i nieujarzmiona przyroda, o której mówi ta piękna nostalgiczna, przedwojenna pieśń, pozostała już tylko na wybranych fragmentach. Odznaczają się one nadal niepowtarzalnym pięknem jezior, moczarów i torfowisk, bogactwem rzadkiej interesującej flory i fauny oraz dużym zróżnicowaniem siedlisk i zbiorowisk roślinnych.
Staraniem wielu ludzi najcenniejsze formy przyrody, zarówno ożywionej jak i nieożywionej, w ciągu wielu dziesięcioleci uzyskiwały status prawnej ochrony. Powstawały więc pomniki przyrody, rezerwaty, parki krajobrazowe i obszary chronionego krajobrazu. Ukoronowaniem tych działań było utworzenie z dniem 1 maja 1990 roku Poleskiego Parku Narodowego, pierwszego w Polsce parku narodowego o charakterze wodno-torfowiskowym.
Zwiedzając naszą krainę przekonasz się, że niezwykle interesującej przyrodzie towarzyszy nie mniej interesująca, barwna historia. Historia jakże często tragiczna, gdyż wiąże się ona niejednokrotnie z ofiarą najcenniejszej wartości, jaką jest życie ludzkie składane w obronie Ojczyzny. Wędrując po naszej krainie natkniesz się również na ślady wybitnych postaci historycznych. To tutaj w Sosnowicy przeżył swój nieszczęśliwy romans Tadeusz Kościuszko. Tutaj na tej ziemi został ranny ksiądz Stanisław Brzóska, jedna z czołowych postaci powstania styczniowego. To w okolicy wsi Wytyczno w październiku 1939 roku rozegrała się jedna z dramatyczniejszych bitew stoczonych przez Wojsko Polskie z Armią Czerwoną. To na tej ziemi lała się krew niewinnych unitów prześladowanych za przekonania religijne. To tylko kilka nielicznych, przytoczonych przykładów. Inne poznasz wędrując po krainie jezior, moczarów i bagien.
Dlatego też Twojej wędrówce po Polesiu, oprócz zachwytu nad pięknem ojczystej przyrody, będzie towarzyszyć, być może, głęboka refleksja nad przeszłością jego terenów oraz hołd składany pamięci tym, którzy oddali swoje życie broniąc słusznej sprawy.
Jeśli Chcesz uciec od miejskiego zgiełku i hałasu – to tu znajdziesz ostoję spokoju, ciszy oraz piękną przyrodę, co pozwoli Ci zregenerować siły byś pełen animuszu mógł wrócić do pracy. Oferta spędzenia czasu w naszej krainie wypływająca z ciągle doskonalącej się sieci gospodarstw agroturystycznych – to idealna odtrutka na stres, pogoń za pieniądzem i kłopoty dnia codziennego, zarówno zawodowe jak i osobiste. Na Polesiu możesz także wypocząć w licznych ośrodkach wypoczynkowych zlokalizowanych nad malowniczymi i jeszcze nieskażonymi jeziorami. Tu można także wypróbować swoje umiejętności wędkarskie i pływackie. Dzika i nieujarzmiona rzeka Bug uznawana jest w naszym regionie za rzekę najbardziej obfitującą w ryby. Jeśli swój pobyt zaplanujesz w lipcu czeka Cię dodatkowa atrakcja. Od kilku lat we Włodawie organizowany jest, trwający kilka dni festiwal pn. „Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem”. Biorą w nim udział zespoły niemalże z całej kuli ziemskiej. Jest to doskonała okazja do poznania folkloru z różnych regionów świata.
Mamy nadzieję, że przedłożona oferta spędzenia urlopu w tym zakątku Polski jest atrakcyjna. Nie żałuj więc dni spędzonych w naszej krainie, która swym urokiem, ciekawą historią, niepowtarzalnym pięknem oraz wieloma innymi atrakcjami wynagrodzi poświęcony jej czas.
Poleski Park Narodowy
Bolko
Załucze Stare
Poleski Park Krajobrazowy
PPK tworzą cztery enklawy rozmieszczone wokół Poleskiego Parku Narodowego. Krajobraz parku to mozaika pól, łąk, torfowisk, wód i lasów. Teren jest na ogół równinny z charakterystycznymi łagodnymi zagłębieniami zajętymi przez torfowiska lub trudno dostępne jeziora. Obszar Parku obfituje w ekosystemy wodne (ok. 15% powierzchni). Znajduje się tu kompleks tzw. stawów bruskich oraz dawne Jezioro Wytyckie, obecnie zbiornik retencyjny. Wypiętrzenie kredowe w południowej enklawie – Guz Woli Wereszczyńskiej – stanowy urozmaicenie tego równinnego krajobrazu. Osobliwością florystyczną Parku jest duże nagromadzenie roślin strefy atlantyckiej. Bardzo bogaty jest również świat zwierząt – szczególnie awifauna.
W Parku znajduje się jeden projektowany rezerwat przyrody – zarastające jeziorko Kahiźa.
Sobiborski Park Krajobrazowy
SPK obejmuje najcenniejsze partie Lasów Sobiborskich z bardzo licznie występującymi torfowiskami i 7 śródleśnymi jeziorami, objętymi ochroną rezerwatową. Dominują tu zróżnicowane siedliska borowe – niemal wszystkie typy borów niżowych oraz brzezina bagienna. W Parku występują wszystkie trzy typy torfowisk. Osobliwością SPK jest żółw błotny, gatunek zagrożony wyginięciem, którego populacja jest największa w Europie Środkowej. Rzeka Tarasienka jest jedynym znanym rzecznym stanowiskiem w Europie strzebli przekopowej – reliktu glacjalnego. Dosyć licznie występują w Parku również wilki i bobry oraz żmije zygzakowate. Bogata jest także awifauna tego obszaru licząca co najmniej 130 gatunków lęgowych. Na terenie Sobiborskiego Parku Krajobrazowego utworzono dotychczas sześć rezerwatów przyrody (Jezioro Orchowe, Magazyn, Żółwiowe Błota, Brudzieniec, Małoziemce oraz Trzy Jeziora).
Cerkiew we Włodawie
Czworobok we Włodawie
W tym miejscu Sienkiewicz umiejscowił pojedynek Wołodyjowskiego z Kmicicem.
Zdjęcie przedstawia jedną z dwóch bram przejazdowych na osi wschód-zachód prowadzących na dziedziniec.
Kościół we Włodawie
Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego
Sobibór
Kościół w Orchówku
Cerkiew w Uhrusku
Cerkiew w Sosnowicy
Cerkiew w Horostycie
Zwiedzanie po uzgodnieniu tel. (082) 59-14-892.
Ołtarz Główny w Hańsku
Cerkiew w Hannie
Skansen w Holi
Obok skansenu usytuowana jest cerkiew z 1702 roku wraz z dzwonnicą, które udostępnione są do zwiedzania. Skansen czynny jest od kwietnia do października w godz. 1000-1800 z wyjątkiem poniedziałków.
Poleski Obszar Chronionego Krajobrazu
POChK obejmuje znaczną część Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej, łącząc ze sobą zespół obszarów chronionych w rejonie Poleskiego Parku Narodowego z Sobiborskim Parkiem Krajobrazowym oraz Szackim Parkiem Narodowym na Ukrainie. Podstawowym elementem krajobrazu tego obszaru jest rozległa równina z licznymi torfowiskami (m.in. Krowie Bagno, Torfowisko Dubeczyńskie), jeziorami (m.in. Białe Sosnowickie, Uściwierz, Białe Włodawskie) oraz lasami sosnowymi i mieszanymi. POChK spełnia niezwykle ważną funkcję w zachowaniu równowagi stosunków wodnych in klimatycznych regionu. Na tym obszarze znajduje się jeden zatwierdzony rezerwat przyrody („Torfowisko nad Jeziorem Czarnym”) oraz kilka projektowanych rezerwatów przyrody: „Dolina Włodawki”, „Torfowisko Dubeczyńskie”, „Uroczysko Uściwierskie”, „Ciesacin”.
Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu
Jezioro Białe
Bibliografia:
„Polesie Lubeskie”, Opracowanie tekstu : wstęp i przyroda w oparciu o materiały przygotowane przez ZChPK w Chełmie – Marek Sołtys, kultura i architektura – pod red. Marka Bema, informacja turystyczna pod red. Zygmunta Klimczuka. Autorzy fotografii: Olgierd Bielak, Marek Brzozowiec, Zygmunt Klimczuk, Marian Łubkowski, Marek Nasiadka, Andrzej Różycki, Stanisław Turski
Opracowanie graficzne i projekt :Brokat Mat-Paulina Tramecourt, Marek Brzozowiec. Wydawca Brokat Mat , Warszawa 1999