Miejsca historyczne

poznaj hIstorię miejsca i okolicy

9 kilometrów od wsi Sobibór, w środku lasu, niemieccy naziści utworzyli obóz śmierci, w którym zamordowano około 170 000 – 250 000 Żydów z całej Europy w czasie krótszym niż 18 miesięcy. Tak duża rozbieżność wynika z braku jednoznacznych materiałów źródłowych. Budowę obozu zakończono w marcu 1942 roku i rozebrano go w październiku 1943 roku po masowej ucieczce więźniów. Obecnie prowadzony jest międzynarodowy projekt utworzenia tam Muzeum – Pomnika Pamięci. W 2008 roku Polska, Izrael, Holandia i Słowacja podjęły decyzję o sfinansowaniu tego przedsięwzięcia.

Teren byłego obozu był zamknięty dla zwiedzających przez kilka lat ze względu na prowadzone tam prace mające na celu zabezpieczenie prochów pomordowanych więźniów oraz budowę siedziby muzeum.
W muzeum będą wyeksponowane pamiątki należące do byłych więźniów obozu, odnalezione i odrestaurowane przez archeologów w Sobiborze. Wśród nich są między innymi monety, okulary, buteleczki po perfumach i lekach, akcesoria do włosów, grzebienie, lusterka, korale i wiele innych przedmiotów. Otwarcie ekspozycji planowane jest na 14 października 2020 r., w 77. rocznicę powstania więźniów.